5 nepravd o prodeji nemovitosti. Nevěřte jim! | ProdejToSam.cz
Home |  Poradna, články | 5 nepravd o prodeji nemovitosti. Nevěřte jim!

5 nepravd o prodeji nemovitosti. Nevěřte jim!

Chcete-li svou nemovitost prodat nebo pronajmout sami, tedy bez pomoci realitního makléře, zákonitě se musíte připravit na to, co vás čeká, aby z celého obchodu nebyl průšvih. Není na tom ale nic těžkého, zvláště když se vyvarujete častých chyb a nebudete se řídit mýty.

Nepravda 1: kupní smlouva může mít jakoukoli podobu

Na tuto větu ihned zapomeňte, není to pravda. K tomu, aby byla kupní smlouva platná, nestačí jen dva podpisy – kupujícího a prodávajícího. Musí mít některé další náležitosti, bez nichž se neobejde. Kupní smlouvá má své obsahové i formální náležitosti. Například musí existovat v písemné formě, podpisy musejí být ověřeny notářem, nezbytná je identifikace obou stran a předmětu prodeje i další.

Nepravda 2: nemovitost patří kupujícímu hned po podpisu smlouvy

V žádném případě, takhle to nechodí. Kupující není majitelem nemovitosti, jakmile podepíše smlouvu, obě strany totiž čeká ještě několik kroků. Důležitý je moment, kdy je v katastru nemovitostí přiznáno kupujícímu vlastnické právo k dotčené nemovitosti.  

Nepravda 3: bez realitky je jednoduché, není třeba se na to dlouze připravovat

To je právě to, proč to některým prodávajícím nebo pronajímajícím nevyjde. Příprava je totiž nezbytná – právě proto, že se touto činností nezabýváte dnes a denně, takže nepostupujete se 100% jistotou.

Musíte se připravit na to, že všechno, co by zařizoval makléř, musíte udělat vy – sepsat skvělý inzerát, vystavit ho na správných místech, předvést nemovitost zájemcům, připravit kupní smlouvu (pozor, s advokátem!), postarat se o změnu údajů v katastru nemovitostí…

Nepravda 4: kupní cena nemovitosti závisí jen na mně

Kupní cenu nemovitosti nemůžete jen tak nahodit a nekoukat při tom doleva doprava. Je potřeba řídit se cenami nemovitostí v dané lokalitě, a to s přihlédnutím k jejímu stavu a vybavení. Tato cena musí být následně uvedena ve smlouvě, přes to nejede vlak.

Nepravda 5: nemovitost s exekucí, hypotékou nebo věcným břemenem nelze prodat

To také neplatí. Nemovitost, na kterou je uvalena exekuce, můžete prodávat do doby, než spadne do aukce. Budete sice muset s cenou dolů, ale pořád to bude lepší než zmíněná aukce. Prodej nemovitosti s hypotékou není v době, kdy se 49 % manželství rozvádí, ničím výjimečným. A věcné břemeno? O tom si rozhodně přečtěte zde.

Důvěřujte, ale prověřujte

Okolo prodeje a pronájmu nemovitosti na vlastní pěst se říká hodně věcí, některé z nich pro vás mohou být poučné a důležité. Měli byste však znát i ty nejčastější mýty, kterým byste rozhodně věřit neměli, pokud chce, aby vše proběhlo hladce.

zAČÍT INZEROVAT

Prodáváte nemovitost bez rk?

Nabídněte ji se službou ProdejToSám.cz na 25 nejnavštěvovanějších realitních inzertních webech a oslovte tisíce zájemců každý den. Při objednávce na 3 měsíce využijte slevy v celkové hodnotě 1.500,-Kč.


Další články

Chystáte se pronajímat byt, protože jste se přestěhovali do domu a rádi byste, aby vám obyvatel bytu „přispěl na hypotéku“? Nebo jste nečekaně přišli k bytu například dědictvím a zvažujete, zda ho prodat či pronajmout?
Předání bytu, poskytnutí nezbytných služeb nebo chov zvířat. Seznam práv a povinností, které musí nájemce a pronajimatel ve věci pronájmu plnit.
Prodej nebo pronájem nemovitosti vám ušetří spoustu peněz. Na druhou stranu se ale musíte spolehnout jen sami na sebe a na vybrané pomocníky, jako je advokát nebo někdo, kdo rozšíří váš inzerát. Vyhněte se při tom těm nejčastějším chybám!